Jak uchronić się przed windykacją komorniczą?

Zalegający dług może być przyczyną wielu problemów. Unikanie kontaktu z wierzycielem i uchylanie się od spłaty należności prowadzi zazwyczaj do przejęcia sprawy przez komornika. Wówczas dłużnik otrzymuje nakaz zapłaty, a dalsze postępowanie toczy się już tylko wokół sądu i egzekucji. Czy można uchronić się przed działaniami komornika?

Zalegający dług może być przyczyną wielu problemów. Unikanie kontaktu z wierzycielem i uchylanie się od spłaty należności prowadzi zazwyczaj do przejęcia sprawy przez komornika. Wówczas dłużnik otrzymuje nakaz zapłaty, a dalsze postępowanie toczy się już tylko wokół sądu i egzekucji. Czy można uchronić się przed działaniami komornika?

Stres i dodatkowe koszty

W momencie, gdy komornik sądowy warszawa wola podejmie czynności komornicze, nie ma co liczyć na negocjacje związane z ustaleniem warunków spłaty długu czy żyć w przekonaniu, że zobowiązanie ulegnie przedawnieniu. Zadaniem komornika jest egzekwowanie długów, zatem podejmie się on wszelkich działań, aby rzetelnie wykonywać swoją pracę. Dla dłużnika oznacza to stres oraz niemałe koszty.

Jak uchronić się przed kłopotami? Tylko współpraca

Bardzo łatwo wpaść w tarapaty finansowe i bardzo trudno się od nich uwolnić. Będąc jeszcze na etapie polubownego załatwiania sprawy, z pewnością można porozumieć się z wierzycielem w kwestii spłaty długu. Wartość zobowiązania można rozłożyć na raty lub spłacić w nieco późniejszym terminie – oczywiście po ustaleniach z wierzycielem.

W momencie gdy sprawa trafi do komornika, nie ma innego wyjścia, jak podjęcie współpracy. W przeciwnym razie można spodziewać się niemałych kłopotów z prawem, które nieuchronnie prowadzą do utraty majątku, środków na życie, a nawet pozbawienia wolności.

Gdzie sprawdzić wysokość zadłużenia?

Dłużnicy dość szybko tracą przysłowiowy grunt pod nogami i sytuacja, która narasta, wymyka im się spod kontroli. W pewnym momencie nie wiedzą nawet, jaka jest wysokość ich zadłużenia. Można to łatwo sprawdzić, wystosowując do komornika odpowiedni wniosek. Odpowiedź również będzie udzielona na piśmie, ponieważ komornicy nie informują o takim stanie rzeczy ani telefonicznie, ani za pośrednictwem poczty elektronicznej, ani nawet osobiście.

Innym źródłem jest Biuro Informacji Kredytowej, gdzie można poznać swoje zadłużenie tylko względem instytucji finansowych (tj. banków, firm pożyczkowych czy SKOK-ów). Dostęp do takich informacji jest natychmiastowy i kosztuje kilkadziesiąt złotych. Kolejnym źródłem wszelkich informacji o zadłużeniu jest Biuro Informacji Gospodarczej.

Warto rozmawiać

Niezależnie od tego, jak trudna jest bieżąca sytuacja finansowa dłużnika, najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie próby polubownego załatwienia sprawy. Nie warto unikać kontaktu z wierzycielem czy firmą windykacyjną, ponieważ efektem może być tylko przymusowe odebranie mienia i spieniężenie go na rzecz powstałego długu. Komornik zawsze działa w imieniu wierzyciela, a jego zadaniem jest doprowadzić do orzeczenia sądu, którego skutkiem jest postępowanie egzekucyjne. Komornik nie jest osobą, z którą należy prowadzić negocjacje, ponieważ do jego zadań należy wszczynanie egzekucji na podstawie uzyskanego w sądzie tytułu wykonawczego.

Najlepiej uczciwie przedstawić sytuację komornikowi, co zapewne spotka się ze zrozumieniem i przyczyni się do ustalenia korzystnych warunków spłaty. Tylko w ten sposób – niestety w nieco dłuższym czasie – można pozbyć się powstałego zadłużenia.